Kızılcık


Latince :Cornus sp
Familya : Cornaceae
Anavatanı : Avrupa, Amerika ve Asya
Mekan : Dış Mekan
Grup : Süs Ağaçları

Tanımı: Ağaç dik, yayvan veya sarkık şekilli çok uzun ömürlüdür. Yapraklar koyu yeşil, her iki yüzü tüylü, damarlar paralel, damarlar boyunca tüylüdür. Şubat-Mart ayında açan sarı renkli küçük Çiçekleri vardır, meyveleri kırmızı renkli, eliptik şekillidir. Çekirdek şekli mekik, oval ve yuvarlak olur. Park ve bahçelerde dört mevsim boyunca tek, küçük gruplamalar ya da bordür bitkisi olarak kullanılabilen çok değerli bir peyzaj elemanıdır.

Işık İsteği: Işık-yarı gölge bitkisidir.

Sıcaklık İsteği: Ilıman iklimleri severler.  Bitki çok aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenir. Ekstrem donlardan zarar görür (-20oC).

Toprak İsteği: Toprak bakımından fazla seçici değildir. Drenajı iyi, kumlu, asidik ve organik maddece zengin toprakları tercih eder. Kurak topraklardan hoşlanmaz. Taban suyuna orta derecede dayanıklıdır.

Sulama: düzenli bir şekilde sulama yapılmalıdır.

Budama:  Meyve tomurcuklarının önceden görülebilmesi, budama için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Budama, yaprakların dökülmesi ile çiçeklenme arasındaki dönemde yapılır. Ayrıca hasat sonrası kırılan dalların alınması, sürgünlerin seyreltilmesi amacıyla da budama yapılabilir.

Üretimi: Tohum, çelik, daldırma ve aşı gibi çoğaltma yöntemleri ile üretilir.

Hastalık ve Zararlılar: Botrytis, antraknoz hastalıkları ile kabuklu bit gibi zararlısı görülür.